
Ogrodzenie działki budowlanej
Ogrodzenie działki budowlanej sprawia, że czujemy się na niej bezpiecznie. Wprawia nas też w uczucie posiadania skrawka ziemi i zapewnia nas, że możemy ją urządzić na nasz wymarzony sposób. Możliwości ogrodzenia działki jest wiele. Podobnie jak z materiałem, który możemy w tym celu użyć. Wszystko zależy od naszych pomysłów i upodobań, ale też znajomości prawa na ten temat. To, że działka jest nasza, nie znaczy że możemy na niej zrobić wszystko. Przyjrzyjmy się jak ogrodzić działkę, który sposób wybrać i co mówią o tym polskie przepisy budowlane.
Sposób na ogrodzenie działki
Wyróżnia się dwa rodzaje ogrodzenia działki. Docelowe i tymczasowe. To drugie stosowane jest najczęściej krótko po zakupie danego placu w celu zabezpieczenia go przed niepożądanymi intruzami. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego jest to obowiązkiem właściciela jeszcze przed rozpoczęciem jakiejkolwiek budowy. Ogrodzenie docelowe to takie, którego przeznaczeniem jest ochrona ogradzanego obszaru przez długie lata, również nieruchomości, które na niej stoją lub zostaną postawione.
Ogrodzenie tymczasowe
Rozporządzenie ministra infrastruktury z 2003 roku mówi, że obowiązkiem inwestora jest zabezpieczenie posesji, zanim zacznie się na niej proces inwestycyjny. Wszystko w celu zabezpieczenia zdrowia i życia ludzi, którzy mogliby znajdować się w pobliżu budowy. W 2015 roku zniesiono obowiązek informowania urzędu gminy bądź miasta o stawianiu tymczasowego płotu. Z tego względu takie ogrodzenia stały się w Polsce bardzo popularne. Niski koszt i szybkość postawienia to główne zalety tymczasowego parkanu. Przepisy jasno wskazują, że takie ogrodzenie nie może być niższe niż 1,5 m i nie wyższe niż 2,2 m. Na większych posesjach wystarczy odgrodzić samo miejsce budowy. Od miejsc szczególnie niebezpiecznych płot musi znajdować się w odległości przynajmniej 1/10 wysokości budynku. Co ważne, na wysokości mniejszej niż 1,8 m ogrodzenie nie może posiadać żadnych ostrych zakończeń, które mogłyby spowodować zranienie. Najprostszym ogrodzeniem tymczasowym jest postawienie drewnianych słupków i owinięcie ich siatką leśną lub metalowe słupki owinięte siatką z tego samego tworzywa.
Ogrodzenie docelowe
Przed rozpoczęciem prac budowlanych można ogrodzić działkę w sposób docelowy. Najczęściej robi się to w przypadku dużych terenów, gdzie prace budowlane nie wpłyną na zniszczenie ogrodzenia. Również postawienie płotu na stałe jest obarczone odpowiednimi zapisami w prawie. Najważniejsze, aby budowa ogrodzenia spełniała miejscowe warunki zagospodarowania przestrzennego. Mogą w nich znajdować się nakazy dotyczące prawidłowego kształtu, długości czy szerokości. Prace przy budowie ogrodzenia docelowego należy zgłosić w urzędzie wyłącznie, gdy jego wysokość będzie przekraczać 2,2 m, ogrodzenie ma spełniać funkcję muru oporowego lub budowa ma miejsce od strony miejsca publicznego np. parku.
Koszt ogrodzenia działki
Na końcowy koszt ogrodzenia wpływa wiele czynników. Przede wszystkim jego długość, materiał, sposób montażu, potrzeba podmurówki, specyfika terenu, na którym będzie stawiane. Najtańszym sposobem na zabezpieczenie prywatnej posesji jest np. połączenie różnych typów materiałów w zależności od miejsca. W tym bardziej reprezentacyjnym, z przodu ulicy użyć można droższego tworzywa, a z tyłu zwykłej siatki ogrodzeniowej. Innym tanim sposobem jest montaż ogrodzenia panelowego. Nie jest to skomplikowane, można zrobić to w pełni samemu, tym samym oszczędzając na niezatrudnianiu fachowców. Ostatnim najmniej opłacalnym sposobem jest budowa ogrodzenia z najtańszego materiału niezabezpieczonego przed korozją. Niestety pod pewnym czasie nasz płot zacznie przybierać rdzawy kolor i nie będzie wyglądać to zbyt estetycznie.