Jak wykonać wykopy pod fundamenty

Jak wykonać wykopy pod fundamenty

Wspólnym mianownikiem każdej budowy są fundamenty. Są one jednym z najważniejszych elementów inwestycji budowlanej. To dzięki nim można zabrać się za kolejne etapy prac, dlatego tak ważne jest, aby fundamenty zostały wykonane w sposób jak najbardziej dbały. Z racji, że wylanie fundamentu jest jednym z pierwszych procesów w postawieniu nieruchomości, tak ważne jest zadbanie o ich profesjonalną realizację. Będzie to skutkować minimalnym ryzykiem problemów podczas kolejnych etapów inwestycji.

Od fundamentów zależy bardzo wiele. Przede wszystkim pozwalają one na prawidłowe położenie budynku w przyszłości. Bardzo ważne jest, aby w trakcie realizacji maksymalnie skupić się na każdej ich części i regularnie poprawiać uchybienia. Mimo że wylanie fundamentu wydaje się prostą czynnością, efekt końcowy będzie niezwykle istotny dla dalszych prac. Nierzadko zdarzało się, że inwestycja ulegała zapadaniu lub podtopieniom z powodu źle skonstruowanych fundamentów. To dowodzi tylko temu, że należy o nie zadbać już zawczasu. Później może być za późno.

Zanim zaczniemy kopać dół pod fundamenty, musimy oznaczyć teren pod budowę oraz go zabezpieczyć przed niepożądanymi osobami w celu uniknięcia wypadku. Kolejny punkt to zaznajomienie się z obrysem budynku. Fundamenty muszą znajdować się w miejscu planowanej inwestycji, a do tego potrzebne będzie zapoznanie się z projektem. Dokładne pomiary wytycza uprawniony do tego geodeta, zatwierdzając wszystko w dzienniku budowy. Fundamenty można wykonać ręcznie (jeśli inwestycja jest niewielka lub nie jest konieczne usuwanie całości gruntu) lub posłużyć się ciężkim sprzętem np. koparką (opcja dużo bardziej popularna ze względu na szybsze tempo prac i mniejszy nakład sił; przeważnie podczas większych inwestycji). Wykopy pod fundamenty planowane są przeważnie w ciepłych miesiącach, czyli kiedy ziemia jest miękka i nie ma trudności z przebiciem się przez grunt.

Kiedy wszystkie formalności zostały załatwione, czas przejść do pracy. W zależności od potrzeby wykopy mogą wiązać się z usunięciem całości gruntu pod budową lub tylko jego częścią. Pierwszy rodzaj wykopu wiąże się z większym kosztem. Wszystko ze względu na konieczność użycia koparki. Zazwyczaj trzeba ją wypożyczyć i opłacić kierowcę. Ceny za taką usługę zaczynają się od 100 zł za godzinę. Powstanie wykopu w tej sytuacji to kwestia 3-4 godzin w zależności od obrysu budynku oraz nachylenia terenu. Celem uniknięcia jakichkolwiek naleciałości piasku lub wody, dno wykopu zalewa się warstwą chudego betonu, a dopiero potem instaluje się ławy fundamentowe.

Prace przy wykopie mogą wyglądać inaczej. Czasami prace możemy wykonać ręcznie przy użyciu łopaty. Jest to możliwe w przypadku kiedy wystarczy wybrać grunt pod same ławy. Dno należy wówczas dokładnie wypoziomować by móc ułożyć zbrojenie. Plusem takiego wykopu jest tańsza i mniej czasochłonna praca, a także stosunkowo mniej ziemi, której po zakończeniu robót należy się pozbyć. Warto nadmienić, że ubytek ziemi powstały w czasie wykopu nie może znajdować się w pobliżu inwestycji z powodu zagrożenia, jakie może powodować np. poprzez obsypanie.

Ostatnio coraz częstszym wykopem jest wykonany ręcznie niezbyt głęboko wykop, w którym układa się folię pod ławy fundamentowe. Ławy można bezpośrednio zalać betonem bez układania desek. Jest to opcja szybka, niewymagająca wielkiego wkładu sił oraz opłacalna pod względem ekonomicznym. Niestety nie wszędzie jest możliwa. Wymaga ona bardzo dobrych warunków gruntowych, które zapewnią odpowiednią stabilizację fundamentu.

Dodaj swój komentarz