
Na czym polega mechaniczna stabilizacja gruntu
Pandemia wzbudziła w wielu z nas tęsknotę za własnym domem. Tego typu inwestycje zaczęli rozważać też mieszkańcy dużych miast rozczarowani lokalnymi cenami mieszkań. Ostatnie podwyżki notowane na rynku nieruchomości nie ominęły też działek i materiałów budowlanych. W obecnych czasach naprawdę trudno o dobrą parcelę również z powodu gęstej zabudowy. Przez to coraz częściej jesteśmy zmuszeni inwestować w działki budowlane, które wymagają prac takich jak mechaniczna stabilizacja gruntu. Na czym to polega i czemu służy?
Stabilizacja gruntu – kiedy jest potrzebna?
Warunki gruntowe i topografia gruntowo-wodna to kluczowe parametry, które musimy poznać jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Parcela o zbyt słabej nośności, czyli tereny znajdujące się na przykład na nasypach nie oznaczają końca budowy. Obecnie w sytuacji, gdy najlepsze tereny są już zwykle zagospodarowane, coraz częściej buduje się w miejscach słabonośnych. Pozwalają na to nowoczesne metody stabilizacji gruntów, do których zaliczamy tę mechaniczną. Na czym to polega?
Nim wybierzemy spośród kilku różnych metod stabilizacji gruntu, musimy przeprowadzić analizy, dzięki którym dowiemy się, jak dany teren zachowa się pod wpływem budowy. Decydującym czynnikiem jest tu rodzaj budynku, który chcemy postawić oraz warunki na danym terenie.
Fachowa opinia geotechniczna pomoże nam poznać rodzaj terenu na naszej działce i jesli to koniecznie zastosować odpowiednie wzmocnienia. Analiza eksperta jest też niezbędna, by ocenić, jak głębokie muszą być wzmocnienia, a co za tym idzie, jaka metoda będzie najskuteczniejsza w przypadku naszej działki.
Jak wspomnieliśmy mieszanka i grunt powinny mieć podobną wilgotność oraz być mieszane w zbliżonych do niej warunków. Dzięki temu teren będzie stabilny również w czasie suszy czy deszczów.
Abc mechanicznej stabilizacji gruntu
Chcąc wybrać odpowiednią metodę stabilizacji podłoża, musimy wiedzieć, jak głęboko mają sięgać prace. Trzeba mieć też pewność, jakiego materiału użyć i czy zmieniać parametry gruntu, na przykład stosując kolumny czy drenaż.
Metoda mechanicznej stabilizacji gruntu polega na zagęszczeniu go odpowiednią mieszanką, która zwykle przygotowywana jest na miejscu. Wzrost nośności gruntu zyskujemy po wymieszaniu przygotowanej mieszanki z zastanym gruntem. Ma ona odpowiednia wilgotność, dzięki czemu zapewnia maksymalną gęstość. Metoda jest skuteczna i daje optymalne efekty nawet na dużych powierzchniach. Kluczem do efektu jest stworzenie materiału, który będzie dobrze mieszał się z gruntem, tworząc stabilne i mocne podłoże. W mechanicznej stabilizacji gruntu niezwykle ważny jest materiał doziarniający. W praktyce chodzi bowiem o to, by drobiny piasku i żwiru maksymalnie zredukowały pory i stworzyły twarde podłoże.
Gdy na danym terenie grunt jest niestabilny, często wystarczy dodać do niego brakujące frakcje, którymi w tej metodzie są kruszywa naturalne. Piasek i żwir dodany w specjalnej mieszance do gruntu skutecznie go zagęszcza, a co za tym idzie, wzmacnia jego nośność.