Wykopanie stawu – procedury i porady

Wykopanie stawu – procedury i porady

Jedną z rzeczy na swojej działce, o której marzy większość z nas jest własny staw. Oczko wodne jest nie tylko ładną ozdobą, ale też często służy nam w sposób praktyczny i funkcjonalny np. poprzez wspólne rodzinne wędkowanie (w przypadku stawu hodowlanego). Procedury związane z wykopaniem stawu w Polsce opisane są w przepisach prawa budowlanego i prawa wodnego. Kto i gdzie może wykopać staw? Czy fakt takiej inwestycji należy zgłosić w urzędzie? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zgodnie z prawem wodnym w Polsce, przed wykopaniem stawu należy ten fakt zgłosić odpowiedniemu dla miejsca zamieszkania nadzorowi wodnemu. Zgodnie z przepisami, każdy staw wodny uznawany jest za urządzenie wodne. Procedurze zwykłego zgłoszenia w urzędzie podlegają akweny nieprzekraczające 500 m² powierzchni oraz 2 metrów głębokości. Woda, która będzie się w nich znajdować może być pozyskana tylko i wyłącznie z opadów atmosferycznych lub gruntu. Nie ma więc możliwości sztucznego napełnienia wodą tego typu stawu.

Stawy przekraczające powierzchnie 500 m², a także głębokość 2 metrów podlegają oddzielnym przepisom prawnym. W tym przypadku konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na wykopanie stawu. Możliwe jest też uzyskanie zgody na staw już po jego wykopaniu. Prośbę o takie zatwierdzenie należy złożyć nie później niż 60 dni po wykonanej inwestycji. Będąc właścicielem małego akwenu, trzeba się liczyć z podaniem w urzędzie wymaganych przez prawo danych osobowych w tym imię i nazwisko właściciela działki, dokładny adres oraz wielkość i właściwości stawu.

Przepisy prawa budowlanego nie mówią wprost o konieczności zgłoszenia takiej inwestycji do powiatowego nadzoru budowlanego, jeśli przy jej wykonaniu nie zostały użyte materiały budowlane. Czasami jest jednak wymagane takie zgłoszenie. Przed planowaną inwestycją należy zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego. Staw, mimo że znajdować się będzie na prywatnym terytorium niekoniecznie może być tam realizowany. Nierzadko zdarza się, że stojąca woda na danej posesji może zagrażać bezpieczeństwu sąsiednim działkom lub okolicznemu środowisku naturalnemu w tym dzikim zwierzętom. Wtedy wykopanie stawu nie będzie możliwe.

Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie do planowanej inwestycji, warto przeanalizować koszty jej wykonania. Wykopanie i zalanie stawu może mieć różną cenę w zależności od jego wielkości i materiałów użytych do jego zabezpieczenia. Ważne jest też jakiego rodzaju staw chcielibyśmy mieć na swoim podwórku. Może być to staw hodowlany o nieregularnej linii brzegowej, ale też popularne przy polskich domach oczko wodne służące wyłącznie celom rekreacyjno – estetycznym. Przy budowie mniejszych zbiorników najczęściej dno i brzegi wykłada się folią PCV. Jej największą zaletą jest niska cena. Jeśli budżet inwestycyjny jest nieco większy, warto zastanowić się nad folią kauczukową. Jest to materiał droższy od poprzedniczki za to o wiele bardziej wytrzymały. Przez długi okres zapewniać będzie nieprzepuszczalność wody w naszym stawie. Przy realizacji dużych zbiorników wymagających pozwolenia, używa się zazwyczaj wyprodukowaną w cegielni glinę. Dodatkowo wykłada się też geowłókninę i folię uszczelniającą. Ta mieszanka da bardzo dobry efekt w postaci bardzo dobrego uszczelnienia ścian stawu wodnego. Cena inwestycji będzie proporcjonalnie większa, ale jakość wykonania pójdzie z nią razem w parze.

Dodaj swój komentarz