Na czym polega podział nieruchomości?

Na czym polega podział nieruchomości?

Zdarza się, że właściciel gruntu chce go podzielić z różnych względów na mniejsze działki. Często celem jest uzyskanie kilku parceli o mniejszej powierzchni, aby móc je łatwiej sprzedać i osiągnąć większy dochód. Na czym to dokładnie polega? Jak jest przeprowadzany podział nieruchomości?

Podział nieruchomości – co to jest?

W ujęciu cywilnym oznacza to wydzielenie z nieruchomości jej części w celu sprzedaży lub zmiany konfiguracji działek. Zatem wcale nie musi być tak, że grunt od razu stanie się własnością kogoś innego. W ujęciu wieczystoksięgowym podział oznacza, że z księgi wieczystej zostanie odłączona co najmniej jedna działka, która wchodziła w skład danego gruntu. Aby było to możliwe, konieczna jest zgoda administracyjna, zgodność z planem zagospodarowania przestrzennego i sporządzenie operatu geodezyjnego. Ostatecznie działka jest wykreślana z działu I księgi wieczystej i zakładana jest nowa księga. Podział ma charakter geodezyjny.

Jak przebiega podział nieruchomości?

Możliwość wnioskowania o taki podział ma właściciel lub użytkownik wieczysty. Zanim dojdzie do geodezyjnego podziału nieruchomości, wszczynane jest postępowanie administracyjne. Wniosek składa się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Jeśli nieruchomość jest współwłasnością, w takim przypadku ten wniosek muszą złożyć wszyscy współwłaściciele lub współużytkownicy wieczyści.

Musisz do niego dołączyć:

  • dokument, który potwierdza Twój tytuł prawny do nieruchomości;
  • decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu;
  • projekt podziału wraz z kopią mapy zasadniczej (jeśli jej nie ma, to mapy katastralnej);
  • wypis z katastru nieruchomości.

Oczywiście, proponowany podział musi być zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a opinię na ten temat podejmuje jeden z wymienionych organów. Jeśli decyzja nie będzie po myśli wnioskującego, może się on odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Wspomniany projekt podziału zawiera:

  • opis nieruchomości i jej położenia;
  • oznaczenie nieruchomości, której dotyczy podział;
  • oznaczenie gruntów sąsiadujących;
  • granice proponowanych do wydzielenia działek gruntu;
  • jeśli na działce znajduje się budynek, który również obejmie podział, należy określić linie ścian oddzieleń przeciwpożarowych na całej wysokości budynku.

Kolejnym krokiem jest sporządzanie operatu z projektem podziału nieruchomości. Obejmuje on: wykonanie mapy, niezbędnych pomiarów, badanie stanu prawnego nieruchomości i skompletowanie operatu zgodnie z przepisami.

Odpowiedni organ nie wyrazi zgody na wydzielenie działki gruntu, jeśli nie mają one dostępu do drogi publicznej. Wystarczy, aby została wydzielona droga wewnętrzna wraz z ustanowieniem na niej odpowiednich służebności. Ewentualne w grę wchodzi ustanowienie dla tych działek służebności drogowych, kiedy niemożliwe jest wydzielenie drogi wewnętrznej z nieruchomości objętej podziałem.

Dodaj swój komentarz