
Przygotowanie do budowy na działce z niestabilnym gruntem
Grunt na którym stoi budynek jest kluczowy dla jego stabilności. Większość działek budowlanych w Polsce ma podłoże dobrej jakości. Prace związane ze stawianiem fundamentów przebiegają na nich bez komplikacji. Czasem jednak atuty parceli lub charakter terenu zmuszają nas do podjęcia się budowy na trudniejszych gruntach. Niestabilne, podmokłe tereny nie są automatycznie wykluczone jako tereny budowlane. Wymagają jednak odpowiedniego przygotowania i dodatkowych prac.
Domy na piasku i inne dobre pomysły
Dobry grunt pod budowę ma odpowiednią nośność, a posadowienie budynku nie sprawia na nim kłopotu. Nie sprawdzą się w tej roli tereny naturalne, o dużej ruchliwości. Bujna łąka na terenie budowlanym też powinna być dla nas ostrzeżeniem, często oznacza wilgotny grunt. Nieodpowiednim terenem są też torfowiska i nasypy. Budowanie w tego typu miejscach bez odpowiedniego przygotowania grozi pękaniem ścian i osuwaniem się budynku.
Dobre miejsce na którym może stanąć dom zwykle widać gołym okiem. Tereny takie charakteryzują się ubogą roślinnością i piaszczystym podłożem. Dobry grunt ma małą ściśliwość, dobry drenaż i nie osiada. Oczywiście powierzchowna ocena nie wystarczy. Jeszcze przed rozpoczęciem prac należy zlecić analizę podłoża i poziomu wód gruntowych. Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie jak posadowione są domy w sąsiedztwie. Oczywiście trudny teren u sąsiada nie oznacza automatycznie problemów z naszą działką. W czasie spaceru po okolicy można jednak poznać ogólny charakter terenu i jego specyfikę.
Przy kłopotliwym terenie, jeszcze przed wyborem metody stawiania fundamentów, warto zlecić badania geotechniczne. Cóż to takiego? Jest to fachowa analiz gruntu i jego problemów. Dzięki wiedzy jaką dostarczy analiza będzie nam łatwiej wybrać kierunek dalszych działań budowlanych.
Budujemy na trudnym terenie.
Jednym ze sposobów osadzania budynku na trudnym gruncie są studnie fundamentowe. To niezbyt popularny, a bardzo skuteczny sposób stawiania fundamentów na terenie podmokłym. Betonowe pierścienie, takie jakich używa się w pracy przy studni, wkopane zostają, tak by zapewniać kontakt z gruntem nośnym. Jest to idealny sposób na budowę, gdy twarde podłoże położone jest głęboko a my potrzebujemy stabilnego oparcia. Na czterech fundamentach studniowych, gdy osiągną poziom gruntu, montuje się zbrojenia, a całość zalewa betonem. Konstrukcja jest stabilna i odporna na wilgoć, a cały budynek bezpieczny.
Wymagający teren wodno-gruntowy nie musi oznaczać końca naszych planów budowlanych. Na podobnej zasadzie jak fundamenty studniowe działa osadzenie budynku na palach. W tym wypadku konstrukcja zapewnia przeniesienie ciężaru budynku na stabilny grunt dzięki fundamentom głębokim. Rodzaj pali i projekt konstrukcji jaka musi z niej powstać by dom był bezpieczny zależy od wyników dokładnych badań geotechnicznych.
Przygotowanie trudnego terenu pod budowę domu bywa kosztowne. Czasami bardziej ekonomicznym wyjściem okazuje się wymiana gruntu. Aby jednak móc myśleć o tym rozwiązaniu, nasza działka musi spełniać konkretne warunki. Wody gruntowe na terenie budowy muszą znajdować się odpowiednio głęboko, a warstwa niestabilnego gruntu powinna być płytka. Prace polegające na wykopaniu i przeniesieniu części gleby nie mogą sięgać głębiej niż na 2 do 3 metrów. Usunięty materiał uzupełnia się gruntem o dobrej nośności.