Usuwanie dachu z eternitu

Usuwanie dachu z eternitu

Choć nazwa eternit pochodzi od łacińskiego rzeczownika oznaczającego długowieczność, paradoksalnie skraca też życie mieszkańców budynków, w których pokrycie dachowe zawiera ten budulec. Wszystko przez azbest, który jest ważnym składnikiem eternitu. Dziś już wiadomo, że materiały tego typu są rakotwórcze, a przez to wysoce szkodliwe. Jeszcze kilkanaście lat temu eternit był jednak bardzo popularnym materiałem budowlanym. Obecnie istnieją konkretne regulacje prawne i procedury, które pomagają się go pozbyć.

Niebezpieczny eternit

Eternit to nic innego jak płyta azbestowo-cementowa. Sam azbest zbudowany jest z cienkich i długich włókien, które gdy uwalniają się z gruzu eternitowego działają bardzo szkodliwie na płuca czy oskrzela. Według badaczy mają też bezpośredni wpływ na podwyższenie ryzyka nowotworów jajników czy nerek. Nieuszkodzony eternit na stabilnej konstrukcji jest nieszkodliwy, jeśli jednak pokrycie dachowe ulegnie zniszczeniu lub poważniejszej usterce, materiał staje się toksyczny. Najnowsze badania potwierdzają, że z czasem nawet budynki w dobrym stanie technicznym mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie mieszkańców. O konkretnym niebezpieczeństwie jest mowa po 20 lub 30 latach użytkowania budynku, do którego budowy użyto eternitu.

Jak wspominaliśmy głównym problemem jest struktura eternitu. Cienkie włókna zawartego w nim azbestu przenikają do górnych dróg oddechowych i wbijają się w szczególnie wrażliwe części płuc. Ponieważ organizm nie jest w stanie pozbyć się mikroskopijnych ciał obcych, wywołuje to stany zapalne i podwyższa ryzyko nowotworów. Najmniejsze ryzyko dla zdrowia niosą silnie sprasowane płyty eternitowe. Prawdziwie niebezpieczne są porowate pokrycia dachów. Na szczęście w naszym kraju już od 1997 roku obowiązuje całkowity zakaz produkcji materiałów budowlanych z eternitu i podobnych mu tworzyw. Ponieważ jeszcze kilkanaście lat temu był on jednak bardzo popularny, problem niebezpiecznych pokryć dachowych wciąż istnieje.

Jak się pozbyć eternitu? Poznaj najważniejsze regulacje prawne

Ze względu na wysoką toksyczność materiału, eternitu pod żadnym pozorem nie należy usuwać samodzielnie. Chęć wykonania tego typu prac należy zgłosić do organu nadzoru budowlanego, który działa w naszej okolicy. Do zgłoszenia należy dodać akt własności, opis planowanych prac i szacunkową ilość odpadów, jakie powstaną w wyniku demontażu.

Ze względu na toksyczność eternitu prawo Unii Europejskiej wymaga od naszego kraju wsparcia w jego usuwaniu. Najlepiej gdyby materiał tego typu zniknął z polskich domów do końca 2032. O tym, czy plan się uda, decyduje przede wszystkim realne wsparcie dla właścicieli nieruchomości, jakiego udzielić mogą gminy lub Ministerstwo Środowiska. Już teraz z obu tych źródeł możemy liczyć na dofinansowania, które pomogą nam w wykonaniu niezbędnych prac. Na szczęście świadomość szkodliwości eternitu jest wśród ludzi coraz większa. Dzięki temu rządowa pomoc zyskuje coraz większe rzesze beneficjentów, a Polacy częściej mieszkają w bezpiecznych domach.

Dodaj swój komentarz