Zalety i wady różnych typów fundamentów. Jak wybrać odpowiedni dla swojej inwestycji?

Zalety i wady różnych typów fundamentów. Jak wybrać odpowiedni dla swojej inwestycji?

Każdy budynek musi posiadać fundament. Stawiając własny dom, możemy wybrać, na czym ma opierać się jego konstrukcja. Gdy kupujemy lub zamawiamy projekt, warto zwrócić uwagę na rodzaj fundamentu. Każde ze stosowanych obecnie rozwiązań jest inne i posiada zarówno wady, jak i zalety. Wybór fundamentu wpływa też na koszty całej budowy. Jest to więc ważna decyzja nie tylko pod kątem budowlanym. Jakie są rodzaje fundamentów? I czym się kierować przy wyborze odpowiedniego dla naszej inwestycji? Sprawdźmy.

Tradycyjny fundament

Jest to jedna z najpopularniejszych konstrukcji, na których opierają się domy. Fundament tradycyjny jest bardzo często stosowany w gotowych projektach. Tworzy się go na dwa sposoby. Bezpośrednio w wąskim wykopie lub z użyciem deskowania. Pierwsze rozwiązanie wymaga zabezpieczenia folią hydroizolacyjną. Następnie można zalewać fundament betonem. Druga metoda wymaga przygotowania szerszego wykopu, w którym umieszczane są szalunki.

Fundament mogą stanowić ławy żelbetowe. Są one wylewane w całości z betonu wzmocnionego zbrojeniem. Inny sposób to murowanie ścian nośnych z pustaków. Do zalet tego pomysłu należy prostota wykonania i możliwość zastosowania tańszych materiałów. Na przykład bloczków betonowych, które są dostępne na rynku w przystępnych cenach. Taki fundament łatwo się też izoluje i umożliwia to dokonywanie niezbędnych napraw. Tradycyjny fundament można też z powodzeniem zastosować na nierównym terenie, stosując tak zwaną konstrukcję schodkową. Oczywiście rozwiązanie to ma też swoje słabe strony. Wykonanie tego typu fundamentu bywa czasochłonne i jest on mniej trwały niż starannie wykonana płyta fundamentowa. 

Podpora budynku w formie płyty

Solidny fundament, który bez problemu zniesie duże obciążenia, może opierać się na płycie. Rozwiązanie to sprawdzi się też na gruntach o niskiej nośności czy parcelach z wysokim poziomem wód gruntowych. Budynki oparte na płycie fundamentowej są lepiej izolowane termicznie. Podstawą takiego fundamentu jest wylanie zbrojonej betonowej płyty na przygotowany wcześniej grunt. Miejsce pod fundament trzeba nie tylko wyrównać, ale też położyć warstwę izolującą od chłodu i wilgoci. Dzięki temu zyskujemy stabilne podłoże pod najbardziej skomplikowane projekty budowlane. Ten typ fundamentu jest również odporny na nierówne osiadanie budynku. 

Słabą stroną omawianego rozwiązania jest konieczność zatrudnienia specjalistycznej ekipy. Prócz tego aby płyta fundamentowa się sprawdziła, trzeba ją wykonać z droższego betonu. Do wad fundamentów płytowych należy też brak możliwości poprawy warstwy izolacyjnej po położeniu na niej zbrojonej betonowej płyty.

Fundamenty pośrednie i bezpośrednie

Konstrukcja nośna ma łączyć budynek z podłożem. Może to robić w sposób pośredni i bezpośredni. Fundament bezpośredni nazywany jest też płytkim i jest dużo bardziej popularny. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest znacznie łatwiejszy w budowie. Przy tworzeniu tego typu podpory stosuje się najczęściej ławy, płyty lub stopy, które przenoszą na grunt obciążenia punktowe.

Fundament pośredni, czyli głęboki, stosowany jest w trudniejszych warunkach gruntowych. Jego zadaniem jest skupianie ciężaru na głębszych warstwach ziemi. Jest to rozwiązanie specjalistyczne, które stosuje się na działkach o małej nośności lub terenach popowodziowych. Metoda ta jest bardzo skuteczna, ale wymaga trudniejszych prac budowlanych i jest sporo droższa. 

Dodaj swój komentarz